Clear Wax – světlý vosk, kam s ním?

Soft Clear Wax neboli světlý vosk Annie Sloan vyvinula, aby se lehce roztíral a vytvořil lehký sametový nádech s odleskem  po povrchu

Jak světlý vosk používat?

Snažte se ho používat co nejméně, jak je to možné! Nevytváříte vrstvu na dortu, pouze ho lehce vtíráte do povrchu barvy jako krém na ruce.

Ideální pomocník na voskování je voskovací štětec, který se dostane do všech reliéfů a nerovností. Můžete samozřejmě použít i bavlněný nechlupatý hadřík (TIP:  staré bavlněné tričko), jen to nikdy nebude tak rovnoměrně rozetřené do struktury a hrozí, že budete mít místy fleky.

1/ Naneste malé množství a vtírejte v malých kruhových či vodorovných pohybech, pokud je to větší kus nábytku pracujte po menších sekcích-až se vosk vpije do barvy (5-10 min), setřete ho suchým nechlupatým hadříkem. Vyvarujte se při voskování přerušované práci! (TIP: na to nejlépe funguje Spontex multiroll, jemná utěrka, kterou seženete v supermarketu v rolích nebo hřebelcovací kartáč na koně – na velké plochy). Po navoskování plochy si udělejte test prstem, nesmí vám po přejetí zůstávat „mastná“ stopa! Pokud tomu tak je, použijte znovu suchý hadřík a lehce přejíždějte po povrchu, dokud není hladký a suchý.

20151205_185345

2/ Další den můžete vyleštit povrch ještě jednou suchým hadříkem, abyste dosáhli vyššího jemného odlesku.

3/ Pokud potřebujete povrch více chránit – zátěžové povrchy jako stůl, kuchyňské skříňky nebo pracovní stůl, aplikujte 2-3 vrstvy vosku, a vždy postupujte stejně (doba schnutí mezi jednotlivými vrstvami ideálně 24h)

4/ V případě vytváření patiny doporučujeme probrušování až po voskování, lépe se pracuje a méně to práší. Místa, která obrousíte, pak ještě lehce převoskujte.

5/ Vrstva vosku je po správné aplikaci suchá po chvilce, ale mezi jednotlivými nátěry, které budete chtít pro větší ochranu povrchu, nechte 1 den. Celkově chemický proces tvrdnutí vosku trvá 4 – 6 týdnů, samozřejmě záleží na teplotě a vlhkosti! Po tuto dobu je dobré opatrnější zacházení.

Možné problémy: Pokud další den zjistíte, že je povrch lepkavý, dali jste vosku moc, ale lze to spravit ! Naneste další tenkou vrstvu vosku, ten se spojí se starým a vy ho opět pořádně setřete čistým suchým hadříkem.

Vosk je voděodolný, ale je potřeba setřít vodu co nejdříve, než se vytvoří flek. Vyvarujte se otírání povrchu přípravky s obsahem alkoholu, ten by vosk naleptal. Doporučuje se omývání vlhkým hadříkem nebo mýdlovou vodou.

TIPY: 

Světlý vosk můžete tónovat jakýmkoliv odstínem Chalk paint, vytvoříte tak například zajímavé lehounké stínování nebo patinu.

chalk-paint-custom-tinted-wax

20151205_180028

Při patinování tmavým voskem-Dark wax (který se většinou nanáší na světlý vosk, aby se s ním mohlo dále pracovat), můžete pak světlý vosk použít jako gumu. Nikdy není nic ztraceno, pokud jste nanesli tmavého vosku moc, můžete ho “vygumovat” světlým voskem. O tmavém vosku více v dalším článku..

 

 

Upozornění: Těhotným ženám se nedoporučuje pracovat s voskem, požádejte o pomoc s voskováním někoho jiného.

 

Co vy na to?

Už jste někdy voskovali nábytek? Podělte se s námi a napište nám jak!

info@oookarlin.cz

 

Obsah webových stránek www.oookarlin.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv použití obsahu z webových stránek www.oookarlin.cz, textu nebo fotomateriálu,  je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno ! Kopírování lze považovat za plagiátorství.

Dnes 12.7. máme dovolenou, obchod je zavřený Děkujeme za pochopení.