Co ve skutečnosti obsahuje Chalk Paint ™ dekorativní barva Annie Sloan?

Stejně jako mnoho barev, Chalk Paint ™ obsahuje uhličitan vápenatý. Nicméně název značky barev neodkazuje na složení barvy, ale spíše na její vzhled, potažmo povrch. Uhličitan vápenatý je možno získat z mnoha zdrojů, včetně vápence, křídy a mramoru. Kromě těchto přirozených zdrojů, může být uhličitan vápenatý vyráběn synteticky. Zatímco složení Chalk Paint ™ barev je vysoce chráněno obchodním tajemstvím, je možné říci, že uhličitan vápenatý použitý v Chalk Paint ™ je z řady zdrojů, včetně amerických vápencových lomů.

A co jiné barvy, které obsahují křídu? Nemohou být nazývány “Chalk Paint”?

Chalk Paint ™ je patentovaná značka Annie Sloan Interiors, není to obecný název. Nikdy nebyl souhrnný název pro nátěrové hmoty, které obsahují křídu, pravděpodobně proto, že jejich vlastnosti se dost liší. Historicky, vždy existovaly tradiční barvy, které obsahují vápno. V moderní době, je uhličitan vápenatý používán ve všech druzích emulzí, akrylových a latexových nátěrech. I když mohou mít křídové barvy některé složky společné, budou se všechny tyto nátěrové hmoty chovat různě a bude s nimi možné dosáhnout různé povrchové úpravy.

Jak postupovat s Chalk Paint ™?

Práce s Chalk Paint ™ je velmi jednoduchá. Výjimečně vyžaduje speciální úpravu povrchu jako je odstraňování starého nátěru nebo broušení. Barva může být použita uvnitř i venku, a přilne k mnoha typům povrchů – od kovu a dřeva, přes matný plast, až po beton či cihly.
Skvělé je, že s ní můžete rychle proměnit nejen nábytek, ale také stěny, podlahy, stropy či obarvit látku a změnit barvu čalounění . Je to velmi jednoduché, zábavné a dostupné každému, kdo chce proměnit a zkrášlit svoje bydlení nebo chalupu. Ukázky najdete ve video-návodech.

S paletou barev můžete variabilně pracovat, jednotlivé odstíny vzájemně míchat (viz galerie) a tak rozšířit škálu barevných možností.

TIPY:

  • Pokud přidáte do barvy trochu vody, získáte krásný hladký povrch.
  • Jestliže barvu zředíte vodou ještě víc, můžete ji použít jako lazuru, která nechá vyniknout kresbu samotného dřeva.
  • Když ji necháte chvíli otevřenou, zhoustne a vyniknou pak tahy štětce. Získáte tím pádem “patinovaný, opotřebovaný” vzhled.

Je nutné na barvy Chalk Paint ™ použít i vosk CLEAR SOFT WAX?

Není to podmínkou, avšak vřele to doporučujeme, hlavně na zátěžové plochy. Vosk samotnou barvu chrání, dodává jí trvanlivost a specifický mírný lesk.

Opravdu nemusím nábytek před malováním brousit?

Ve většině případů broušení vůbec není potřeba. Barvy mají výbornou přilnavost k většině povrchů. Stačí nábytek dobře odmastit a zbavit prachu. Samozřejmě jsou případy, kdy původní nátěr bude potřeba přebrousit – odstranit již olupující se nátěr, rez a je dobré i velmi hladký lesklý povrch mírně zdrsnit (melaminové a laminátové povrchy).

Jaký typ štětce na malování s Chalk Paint ™ je vhodný?

Váš štětec nemusí být drahý, vybírejte si však kvalitní štětce. Není nic frustrujícího jako nekvalitní štětec, který neustále zanechává štětiny v barvě a špatně se drží. Ideální jsou štětce z přírodních materiálů. Štětiny by měly být měkké a dlouhé, dostatečně flexibilní, avšak měly by dovolit udělat efekt, který požadujete. Pokud víte, že se chystáte do více “projektů proměn”, doporučujeme do kvalitního štětce zainvestovat. Barvy z něj vymyjete tak snadno, že Vám bude stačit jeden kvalitní štětec a vydrží vám opravdu delší dobu. Po zkušenostech můžeme štětce Annie Sloan z naší nabídky opravdu doporučit.

Co když nechci vytvářet patinu nebo venkovský styl Shabby chic? Jsou tyto barvy i pro mě?

ANO. Chalk paint ™ nejsou barvy určeny pouze na ošoupaný a patinový vzhled! S těmito barvami dokážete vytvořit velké množství různých povrchů. Chcete-li, aby nátěr působil hladce, stačí si Chalk Paint barvu mírně zředit vodou a nanášet ji jemně jedním směrem. Pro dosažení krásného hladkého povrchu je ideální použít štětce FLAT od Annie Sloan. Mají extrémně jemné syntetické štětiny a minimalizují viditelnost tahů štětcem. Ideální jsou dva nátěry barvy (první zředěný pouze trošku, druhý více). Pokud si přejete mít povrch zcela hladký, natřenou barvu lehce přebruste jemným brusným papírem (zrnitost 400-600). Pak stačí zavoskovat světlým voskem a další den přeleštit.

Jak zajistit, aby byl nátěr s Chalk Paint trvanlivý?

Ideálním partnerem barev Chalk Paint je CLEAR WAX, což je světlý vosk od Annie Sloan. Vosk se používá k zafixování barvy, dodá jí trvanlivost a specifický mírný odlesk. Vosk se používá pouze na malované nábytky a předměty používané v interiéru. Chcete-li malovat předměty do exteriéru – nábytek NEVOSKUJTE. Pokud malujete místa, která vyžadují ještě vyšší odolnost, doporučujeme nanést dvě vrstvy barvy a následně povrch zavoskovat minimálně 2-3 krát s odstupem 24 hodin.

Jak mám nátěr správně zavoskovat?

Clear Wax světlý vosk se nanáší vždy až po uschnutí barvy. Nanášet jej můžete buď oválným štětcem, nebo bavlněným nechlupatým hadříkem. Vosk je třeba do barvy vmasírovat (tak jako když si mažete ruce krémem). Přebytečný vosk pečlivě odstraňte, vždy po vmasírování vosku ten přebytečný odstraňte suchým bavlněným hadříkem bez chloupků. Tento krok určitě nevynechejte!! Pokud byste to neudělali, povrch bude lepkavý. Udělejte si test prstem, nesmí vám po přejetí zůstávat „mastná“ stopa. Druhý den nábytek přeleštěte čistým bavlněným hadříkem. Po přeleštění získá nátěr krásný jemný odlesk.

Jsou barvy a vosky od Annie Sloan bezpečné a dají se použít i na dětský nábytek a hračky?

Absolutně! Obojí, barvy i vosky jsou bezpečné pro použití na dětském nábytku a hračkách. Doporučujeme však nábytek i hračky před uvedením do používání nechat pořádně vytvrdnout a “zakonzervovat”, cca 4-6 týdnů. Těhotným ženám se nedoporučuje pracovat s voskem, požádejte o pomoc s voskováním někoho jiného. Pro více informací doporučujeme prohlédnout si Bezpečnostní karty údajů k barvám a voskem, které jsou k nahlédnutí u barevné škály.

Jsou barvy Chalk Paint a Clear Wax vosk od Annie Sloan tou správnou volbou pro kuchyňské a koupelnové skříňky?

Určitě ANO! Barvy Chalk Paint dají skříňkám autentický jedinečný vzhled odlišný od dokonalých hladkých “strojových” povrchů. Výborné je, že není skříňky vůbec třeba brousit, ani dávat nějaký základní podkladový nátěr. Jelikož se jedná o namáhanější povrch, stačí nátěr pouze více krát zavoskovat, doporučujeme min. 2-3 krát. Pokud bude po čase nutné, stačí nátěr jemně umýt teplou mýdlovou vodou a znovu převoskovat.

Mohu Chalk Paint barvy použít i na stěny?

ANO. Chalk Paint dekorativní barvy lze použít ať už na nové nebo i starší stěny. Stačí jednoduše štětcem nebo válečkem nanést vodou zředěnou barvu v jedné nebo dvou vrstvách a nechat uschnout. Může se použít i Clear Wax světlý vosk a to v případě, že si přejete jemně lesklý sametový odlesk.  Nicméně v již jsou v prodeji Wall Paint v deseti odstínech, které byly vyvinuty přímo na stěny, jsou také netoxické, vodou ředitelné, nehořlavé, bez obsahu olova, bez zápachu a máme je v nabídce v malém a velkém balení v eshopu.

 

Chci použít Chalk Paint barvy na vrchní desku jídelního stolu. Jak zajistím, aby byl stůl odolný, mohl se často mýt? Máme menší děti a stůl velmi nešetříme. Jak mám postupovat?

Clear Wax od Annie Sloan po pořádném dozrání a vytvrzení zajišťuje dobrou ochranu barvám Chalk Paint, vytváří povrch, který se dobře udržuje. Postupujte tak, že aplikujete nejméně 2 nátěry Chalk Paint barvy. Po uschnutí zavoskujte světlým voskem 2-3 krát s odstupem času 24 hodin. To zajistí odolnost a trvanlivost nátěru (doba tvrdnutí vosku níže). Pro obnovení nátěru po čase je dobré povrch jednoduše umýt měkkým hadříkem, jemným mýdlem a teplou vodou. A znovu zavoskovat. Takto můžete povrch stolu vždy po čase oživit a obnovit.

 

Za jaký čas nátěr a vosk zcela ztvrdnou a dozrají?

Chalk Paint barvy jsou vodou ředitelné. Barvám na bázi vody trvá přibližně 30 dní, dokud úplně ztvrdnou, chemický proces samotného dozrání trvá výrazně déle než jen samotné uschnutí. Annie Sloan Soft Wax vosk obsahuje složky, které potřebují čas na vyprchání, kdy se vosk stává tvrdým a odolným. Tento proces vytvrzení vosku může trvat něco mezi 4-6 týdny v závislosti na podmínkách. Vlhký, studenější prostor a silnější vrstva vosku může tento proces prodloužit. Obecně tyto nátěry preferují teplejší a sušší podmínky pro dobré vytvrzení

Obsah webových stránek www.oookarlin.cz je chráněn podle autorského zákona. Jakékoliv použití obsahu z webových stránek www.oookarlin.cz, textu nebo fotomateriálu,  je bez předchozího písemného souhlasu autora zakázáno ! Kopírování lze považovat za plagiátorství.